بیوگرافی و زندگی نامه جمشید هاشم پور+عکس و گفتگو

جمشید هاشم‌پور با اسم هنری جمشید آریا ” زادهٔ ۳ فروددین ماه ۱۳۲۳ در تهران“بازیگر اهل ایران هست .دانلود عکس جدید و زندگی نامه بازیگر جمشید هاشم پور در عرصه سینما و تلویزون ایران را ببینید

بیوگرافی و زندگی نامه جمشید هاشم پور+عکس و گفتگو

جمشید هاشم‌پور ⁄ پیش از انقلاب

جمشید هاشم‌پور در سال ۱۳۲۳ از پدر و مادری استان اردبیل در خیابان سل سبیل تهران چشم به جهان گشود و تحصیلات خویش را تا دیپلم ریاضی ادامه بخشید . او او‌لین فیلم سینمایی خویش را با معرفی یکی دوستانش به ″ساموئل خاچیکیان“ , کارگردان ایرانیِ ارمنی‌تبار , در سال ۱۳۴۷  با بازی در نقش کوتاهی در فیلم دوزخ و جهنم سپید شروع کرد است . آنگاه در فیلم‌های آشفتگی پول ساختهٔ پرویز خطیبی و ایوالله به کارگردانی منوچهر نوذری , خوشگل‌ترین زن جهان « به‌همراه منوچهر وثوق » , نصیب  کارگردان امیر شروان  , عشقی‌ ها ( کارگردان جمشید شیبانی ) بازی کرد . پایانی فیلم جمشید هاشم‌پور در گذ شته از انقلاب خوشگلترین زن جهان به کارگردانی قدرت‌ الله احسانی و بازیگری منوچهر وثوق , جمیله بود . سپس برای مدتی سینما را رها کرد تا سال ۱۳۶۱ که به دعوت مسعود کیمیایی برای بازی در فیلم خط قرمز رنگ مجدد به سینما برگشت . وی ستاره سینمای کشور ایران در ده سال هفتاد بود .

جمشید هاشم‌پور بعد از انقلاب

بازی وی در نقش ‹زینال بندری› در فیلم تاراج ساختهٔ ایرج قادری بود که جمشید هاشم‌پور « آریا » را با سرِ تراشیده در میان مرد مان مطرح کرد ; تا جایی که تیپ قهرمان سرتراشیده تا سالها مخاطبان اکثری را روانهٔ سینماها میکرد . فیلمهای جمشید هاشم‌پور عبارتند از : (فرمان , بازداشتگاه , نقطه ضعف , بالاش , پایگاه جهنمی , عقابها , یوزپلنگ , تیغ و ابریشم , عشق و علاقه و مرگ , پرده پایان , تماس شیطانی , دادستان , قرق , مادر , طعمه , افعی , یاران , آخرین خون , نیش , پرواز از اردوگاه , آخرین بندر , ضربه طوفان , یاغی , رنجر , زخمی , مجازات , گروگان , عقرب , آواز قو , گشت موعظه , مسافر ری و یک سری فیلم دیگر تاکنون .)

بیوگرافی و زندگی نامه جمشید هاشم پور+عکس و گفتگو

جمشید هاشم‌پور از کم هنرپیشگان چیره سینمای جمهوری اسلامی ایران است که کار تئاتری نداشت و  به گفته خودش در یکی‌از مصاحبه‌هایش سینما را از سینما آغاز کرده‌است و صرفا کار تئاتری او صحنههایی از فیلم تماس شیطانی بود که صحنه‌های تئاتر را با ارشادوراهنمایی مجید مظفری اجرا کرد . او با بازی در نقشهای مختلف توانایی‌های خویش را به ثابت رسانده‌است . وی در ده سال شصت و اوایل ده سال هفتاد در کنار بازی در فیلمهای اکشن و حادثه‌ای گه گداری بازی در نقشهای دیگر را هم آزمون کرده‌است : روز باشکوه «کیانوش عیاری , ۱۳۶۷ »- مادر « علی حاتمی , ۱۳۶۸ » – پردهٔ پایان « واروژ کریم‌مسیحی , ۱۳۶۹ » – عشق و مرگ« محمدرضا اعلامی , ۱۳۶۹»و دلشدگان « علی حاتمی , ۱۳۷۰ » .

هاشم‌پور بعد از اخذ دیپلم افتخار از هفدهمین دوره فستیوال فیلم فجر ( ۱۳۷۷ ) برای بازی در فیلم هیوا « رسول ملاقلی پور » گزیده‌کار شد و تلاش کرد در فیلمهای عالی و مختلف بازی نماید . بازی فراوان خوب وی در فیلمهای آواز قو « سعید اسدی , ۱۳۷۹ », سفر به فردا « محمدحسین حقیقی و واقعی , ۱۳۸۰ » , قارچ سمی « نبی ملاقلی پور , ۱۳۸۰ » , عکس العمل پنجم « تهمینه میلانی , ۱۳۸۱ » نشان از شیوه سخت‌گیرانهٔ هاشم‌پور دارااست . وی درین سالها یک بازی تحسین‌برانگیز در فیلم مسافر ری«داود میر باقری , ۱۳۷۹ » از خویش به اکران گذاشت .

جمشید هاشم‌پور در سال ۱۳۸۲ دو فیلم بر پرده سینماهای تهران داشت : (واکنش پنجم و سفر به فردا) . بازی عالی وی در فیلم (سفر به فردا)که نامزدی بیستمین دوره فستیوال فیلم فجر را برایش به ارمغان آورد به جهت نمایش غیرمناسب و مدل فیلم آنچنان که می بایست دیده نشد . نقش کوتاه وی در فیلم کیفر بسیار گیرا و تأثیر گذار بود به گونه‌ای که برای تیزر تبلیغاتی عکس این هنرپیشه بر پرده‌های تبلیغات بود . هاشم‌پور در سال ۱۳۸۶ از پس نقش سنگینی در فیلم استشهادی برای معبود به‌خوبی برآمد و نامزد اخذ سیمرغ بلورین از جشنوارهٔ فجر شد .

گفتمان با جمشید هاشم‌پور

جمشید هاشم‌پور البته اهل رای زنی , سروصدا و هیاهو نیست و طی سالیان خیلی اندک و انگشت‌شمار تن به گفت‌وگو داده است .

ما نیز به منظور وی احترام گذاشتیم و تنها از حضور شیرینش برای خوش و‌بشی معمولی و از صمیم قلب استفاده کردیم . ولی هاشم‌پور در میان همین گپ و اعلام کرد از صمیم قلب , چیزهای بامزه‌ای بیان کرد که نقل بعضا از آنان خالی از لطف نمی‌باشد و میدانیم که برای شما نیز جذاب است . این شما و این جمشید هاشم‌پور .

بیوگرافی و زندگی نامه جمشید هاشم پور+عکس و گفتگو

یک خاطره جذاب

جمشید هاشم‌پور : یکی‌از روزهایی که مثل همیشه درگیر پیاده‌روی بودم , جوانی با صدای بلند اظهار کرد : آقای مشایخی! آقای مشایخی! اینجانب نیز ایستادم و گفتم : آری , جانم عزیزم؟ بیان کرد : میخواهم یک عکس با شما بگیرم . اینجانب نیز قبول کردم . عکس را گرفت و رفت . چندین روز آن‌گاه در مسیر پیاده‌روی‌ام مجدد به عبارتی جوان را دیدم . آمد جلو و اعلام‌کرد : اینجانب عکس شما‌را به پدرم نشان دادم و گفتم با آقای مشایخی عکس گرفته‌ام . وی نیز به اینجانب بیان کرد : خاک بر سرت , تو چطور هنرمند مملکتت را نشناختی؟ این محمدعلی کشاورز هست!

تکرارنشدنی با رسول ملاقلی‌پور

جمشید هاشم‌پور : هیوا , قارچ سمی , مزرعه پدری و میم مثل مادر , چهار فیلمی ‌بود که با زنده یاد رسول ملاقلی‌پور کار کردم . به همیاری با این کارگردان عالی افتخار میکنم , به این دلیل‌که وی منجر تغییر تحول و تفاوت در پرسونای بازیگری‌ ام شد . ولی وی شخصیت پیچیده‌ای داشت و هر کسی نمی‌توانست خودش را با روحیات وی سازگار نماید . با اینوجود اینجانب مدام رابطه نیکی با رسول داشتم و ملاحظه‌اش را می کردم . یاد بامزه‌ای از وی دارم ; یک بار پلانی را فیلمبرداری کردیم و تامل می کردم که کارم را عالی انجام دادم , ولی وی به اینجانب بیان کرد : جمشید , تو با این بازیت , گند زدی به فیلم من! اینجانب گفتم خب , پلان را مجدد بگیریم . وی بیان کرد : خیر , این‌قدر بد بود که دیگر قابل تکرار نمی‌باشد .

قارچ سمی

جمشید هاشم‌پور : در صورتی‌که بخواهم فی مابین تمام نقش هایم یک فیلم را مجدد بازی کنم , آن یک فیلم (قارچ سمی)است . به نظرم فیلم زیبا و تاثیرگذاری بود , ولی آنطور که بایستی , از سمت مردمان دیده نشد و قضیه بی‌مهری قرار گرفت . فیلم با پس‌زمینه مبارزه و دفاع مقدس داستان می شد و مقداری ‌ثقیل بود . مردمان اکثر دنبال این می باشند که بخندند و چنین فیلم‌هایی خیلی با ذائقه آنان گونه وجود ندارد .

بیوگرافی و زندگی نامه جمشید هاشم پور+عکس و گفتگو

سر تراشیده

جمشید هاشم‌پور : معمولا کارگردان , فیلمنامه‌نویس , تهیه‌کننده و طراح گریم میباشند که برای ظاهر یک کاراکتر تصمیم می گیرند و خویش هنرپیشه نقش چندانی در‌این در میان ندارد . اینطوری نبود

که اینجانب به سازندگان یک فیلم بیان‌کنم سرمرا بتراشید . آن‌موقع بعضی آقایان راهنمایی اندیشه می‌کردندخودم عمدا میگویمکه در فیلم‌ها سر من را بتراشید تا اکثر به چشم بیایم . این ضرورت فیلمنامه و شخصیت بود که چنین شمایلی را می‌طلبید . برای همین تیپ و سرتراشیده , یکسری سال من را ممنوع الکار کردند .

اینجانب و یول برینر

جمشید هاشم‌پور : نام که خیلی مهم نیست , کلیدی کاری است که ارائه میگردد . تغییر و تحول نام و تعیین اسم هنری برای بازیگران , موضوعی است که در سینمای عالم نیز رواج دارااست و معمولا نام بازیگرانی را که در دهن نچرخد و سهل و آسان تلفظ نشود , تغییر تحول میدهند . تغییر و تحول نام اینجانب از هاشم‌پور به آریا نیز به همین علت بود , البته دوستان خوب اجازه ندادند با این نام به فعالیتم ادامه دهم . به عنوان مثال نام حقیقی وواقعی یول برینر ـ هنرپیشه سرشناس هالیوود و نقش فرعون در (ده فرمان)ـ , ایول باریسویچ برینر بود . به‌دلیل سر تراشیده , خیلی‌ها می‌گفتند مشابه یول برینر هستم .

ده سال ۶۰ بعضی دوستان خوب به طنز می‌گفتند یول برینر و جمشید هاشم‌پور , هردو ۱۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان حقوق و دستمزد می‌گیرند! اینجانب نیز می‌گفتم ولی ۱۵ میلیونش مال برینر است و اینجانب صرفا آن ۳۰۰ هزارتومانش را می‌گیرم!

بیوگرافی و زندگی نامه جمشید هاشم پور+عکس و گفتگو

زینال بندری‌/‌ تاراج

جمشید هاشم‌پور : هنوز خیلی از مردمان , جمشید آریا را با نقش دارای اسم و رسم زینال بندری در (تاراج) ساخته ایرج قادری به خاطره میاورند . زینال قاچاقچی سابقه‌داری است که از جایی به آنگاه متحول میشود و با یاری مدیر پلیس نبرد با مواد مخدر , مقابل قاچاقچیان مبارزه میکند . سکانسی که زینال پسر معتادش , صبری را برای کنار گذاشتن اعتیاد در زیرزمین منزل حبس می‌نماید , از به یادماندنی‌ترین لحظات فیلم است .

جمال‌/‌ مادر

جمشید هاشم‌پور : هاشم‌پور یکی‌از متفاوت‌ترین نقش‌هایش را در فیلم ‹مادر›زنده‌یاد علی حاتمی‌ بازی کرد ; آن هم‌ وقتی که فیلم‌های اکشن و ماجراجویانه وی در کانون دقت قرار داشت . هاشم‌پور نقش مردی عرب به اسم جمال را بازی می کرد که در واقع اخوی ناتنی بچه‌های مادر بود . سکانسی که وی مقابل ظلم و زورگویی محمد ابراهیم ( محمدعلی کشاورز ) به غلامرضا ( اکبر عبدی ) می‌ایستد در یاد ها باقی‌مانده است .

بازرس صدرالدین رکنی‌ /‌ پرده انتها

جمشید هاشم‌پور : هنگامی بیشتر فیلم‌های سینمای کشور‌ایران دوبله میشد و خیلی نادر پیش می‌آمد صدای حقیقی و واقعی خویش بازیگران را بشنویم . یکی‌از بازیگرانی که مردمان مشتاق شنیدن صدای وی بودند , هاشم‌پور بود که معمولا منوچهر اسماعیلی با آن صدای باوقارش به جای وی سخن می کرد . پرده اخر ساخته واروژ کریم ومهربان مسیحی از اولیه فیلم‌هایی بود که سبب شد صدای خوشایند این هنرپیشه را نیز بشنویم , ضمن اینکه بازی متفاوتی نیز از وی شاهد بودیم ; در نقش بازرسی که مشغول ماجرای مرموزی میگردد و مدام از درد کهن ‌میخچه پایش شکایت دارد .

بیوگرافی و زندگی نامه جمشید هاشم پور+عکس و گفتگو

شاهین‌/‌ افعی

جمشید هاشم‌پور : فیلم «افعی» ساخته محمدرضا اعلامی‌در سال ۷۱ به پدیده‌ای در سینمای کشور‌ایران تبدیل شد و خیلی از تماشاگران علاقه‌مند به ژانر اکشن را به سینماها کشاند . دراین فی مابین سهم جمشید هاشم‌پور درین پیروزی و محبوبیت غیرقابل انکار است که با شمایلی نو و رمبو وار یک‌تنه دخل خیلی از متخلفان را آورد و بارها منجر سوت و کف تماشاگران شد .

دومان قائمی‌/‌ قارچ سمی

جمشید هاشم‌پور : نقش‌آفرینی هاشم پور در (قارچ سمی) ساخته زنده‌یاد رسول ملاقلی‌پور , دست کمی‌ از بازی پرویز پرستویی

 در اژانس شیشه‌ای نداشت , ولی آن‌طور که می بایست , دیده نشد و قدر ندید .

ضمن اینکه شباهت‌هایی هم در جنس نقش‌ها وجود داشت و دومان نیز آدمی‌ از دل سال‌های جنگ بود که در زمان تازه شعور نمیشود . مقاومت و جنگ برای مراقبت اعتقادات به شایسته ترین صورت در بازی هاشم‌پور نمود مییابد

بیوگرافی و زندگی نامه جمشید هاشم پور+عکس و گفتگو

بیوگرافی و زندگی نامه جمشید هاشم پور+عکس و گفتگو